مرکز شیعیان جهان میزبان بانوی نور و آئینه

مرکز شیعیان جهان میزبان بانوی نور و آئینه

آشيانه آل محمد(ص) و پناهگاه شيعيان، لقبى قدسى است كه امام ‏کاظم عليه السلام به شهر قم داده است،. حضرت موسى‏ بن جعفر عليهماالسلام قم را ديارى ‏خوانده كه خداوند شر دشمنان و هرگونه بدى و آزارى را از شيعيان آن دور مى‏كند. فرزند فرزانه امام موسى ‏بن جعفر عليهماالسلام، رهبر كبير انقلاب، با الهام از اين سخن فرمود:

از يزيديان جز اين انتظارى نيست كه به حريم كشور اسلامى ما و به ملت پيرو امام زمان و حتى به خانه آل محمد عليهم السلام يعنى ‏قم تجاوز نمايند... 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس حضرت امام خمینی(س): از معصومان ‏عليهم السلام علت ‏ها و تفسيرهاى مختلفى در باره نام قم بيان شده است؛ اما آنچه ‏فلسفه ه‏اى برتر در علت نام قم بيان شده است؛ قيام و نهضت اين ‏شهر مقدس است، از ديرباز بيرق مبارزه عليه ستمگران، در اين ‏شهر بر پا بوده است، از اين‏رو، دشمنان بغضى ديرينه نسبت ‏به ‏مردم، حوزه و شهر قم داشته‏ اند.

 

 

پيش از ميلاد كريمه اهل‏بيت ‏عليهم السلام‏ حضرت معصومه عليهاالسلام، امام صادق عليه السلام در سخنانى تابناك فرمود:

به زودى بانويى از فرزندان من كه فاطمه نام دارد در آنجا (قم) دفن مى‏ شود، هر كس او را زيارت كند، بهشت‏ بر او واجب مى‏ شود.

 

 

سپس قم را «مركز شيعيان‏» و «حرم اهل‏بيت‏ عليهم السلام» ناميد و حرم خدا را مكه، حرم رسول خدا را مدينه، حرم ‏ولى‏خدا على(عليه السلام) را كوفه معرفى كرد و فرمود: «حرم ما نيز قم ‏است

 

حضرت معصومه(س) در مدينه چشم به دنيا گشود، در خانه اي که خانه‌ی يگانه مرد مهربان و معصوم شهر بود، در خانه مردي که امام زمان خويش بود و ادامه راه ولايت از خانه او نسل به نسل ره سپار روزگار مي شد. پدرش «باب الحوائج» بود. پدرش، آفتاب روي زمين، برکت تمام روزگار و دليل استواري آسمان و زمين بود. چشمان پدر و برادر را ميلاد او چقدر روشن کرد، ميلاد دختري که بر پيشاني اش سرنوشتي همچون سرنوشت عاشورايي زينب سلام الله عليها رقم خورده بود.

 

 

هنوز کودک بود که شهادت پدر را روزگار، همچون شوکراني تلخ در کام او ريخت و از آن پس، با حمايت برادرش علي بن موسي الرضا عليه السلام تربيت يافت. خواهر و برادري که چون ماه و خورشيد دل در گرو مهر بي پايان يکديگر داشتند و رشته علاقه، آنها را به يکديگر مي پيوست. خواهر و برادري که هر دو همچون پدر معصوم خويش با تمام خلق روزگار مهربان و دل سوز بودند و دل هايشان گنجينه علم و اسرار الهي بود.

 

 

 

حضرت معصومه سلام الله عليها يگانه خواهر تني امام رضا عليه السلام بود. علاقه ميان آن دو آن قدر شدت داشت که آنان را به حضرت زينب سلام الله عليها و امام حسين عليه السلام تشبيه کرده اند. حضرت معصومه سلام الله عليها آن چنان به خواهري امام رضا عليه السلام افتخار مي کرد که وقتي از ايشان نامش را مي پرسيدند، مي فرمود: "من معصومه، خواهر رضا هستم."

 

 

 

دهه کرامت يادآور لطيف‌ترين علائق و مهر و وفاهاي کم‌نظير يک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوي برادر است. مهر و وفايي که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بيماري و مرگ در فصل جواني را براي او آسان کرده است. مهرباني که جز در مورد امام حسين و حضرت زينب (عليهما‌السلام) سابقه ندارد. دهه کرامت تداعي کننده عزم و قاطعيت و اراده آهنين زنان بزرگ و بانوان والامقام و گرانقدر جهان مي‌باشد.

 

 

 

دهه کرامت، دهه اول ماه ذي‌العقده است که فاصله بين ولادت حضرت معصومه (س) و ولادت ثامن الائمه علي ابن موسي الرضا(ع) مي باشد و مقارن است با جشن ها و آيين هاي شادباش در سراسر ايران به يمن قدوم مواليد نوراني اين ايام مبارک .

 

 

 

امام  خميني(س) شوق سرشار خود به قم و ساكنانش ‏را چنين بيان مى‏ كنند:

 

«من هر جا باشم قمى هستم و به قم افتخار مى‏كنم. دل من پيش قم‏ است و قمى و دل من پيش همه اهل تقواست و همه كسانى كه به اسلام ‏خدمت مى‏ كنند. من گرچه از قم مع الاسف تا يك مقدارى دور هستم، لكن به حسب قلب نزديكم. سلام من را به اهل قم برسانيد و از همه شما اميدوارم كه اين نهضت را به آخر برسانيد