حضرت عبدالعظیم حسنی؛ کهکشانی ناشناخته

حضرت عبدالعظیم حسنی؛ کهکشانی ناشناخته

عبدالعظیم حسنی(ع)، کهکشانی است ناشناخته؛ از این جهت که در اوج سختی شیعیان و قطع رابطه آنها با امام زمانشان، توسط حاکمان ستمگر، بعنوان زبان گویای امام زمانش، برگزیده می شود و امروز بجای نشان دادن ابعاد شخصیت عظیم او و درس گرفتن از سیره ی آن بزرگوار در عصر غیبت، فقط به ذکر ثواب عظیم زیارتش، بسنده کرده ایم و این به تنهایی برای غربت عظیم حضرت عبدالعظیم کفایت می کند.

 

پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس حضرت امام خمینی(س) به مناسبت ایام رحلت حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام) اقدام به انتشار نامه‌ی امام رضا(علیه السلام) به عبدالعظیم حسنی(ع) می‌کند:

 

عنْ أَبِی الْحَسَنِ الرِّضَا(ع) قَالَ: یَا عَبْدَ الْعَظِیمِ! أَبْلِغْ عَنِّی أَوْلِیَائِیَ السَّلَامَ وَ قُلْ لَهُمْ أَنْ لَا یَجْعَلُوا لِلشَّیْطَانِ عَلَى أَنْفُسِهِمْ سَبِیلًا

اى عبدالعظیم! به دوستان من سلام برسان و به آنان بگو در دلهاى خود براى شیطان راهى باز نکنند.

 

پیام های نامه امام رضا(ع)

 

 1.) أَبْلِغْ عَنِّی أَوْلِیَائِیَ السَّلَامَ:

حضرت می فرماید: ای عبدالعظیم سلام مرا به دوستانم برسان.

سلام امام یعنی نوید سعادت و نزول رحمت الهی؛ یعنی تا هنگامیکه در تحت ولایت و دوستی ما هستید، امان و دستگیری پروردگار عالمیان با شما دوستان و شیعیان ماست، پس نا امیدی و ترس از شکست را در دلهایتان راه ندهید.

 

 2.) لَا یَجْعَلُوا لِلشَّیْطَانِ عَلَى أَنْفُسِهِمْ سَبِیلًا؛ راه های ورود شیطان به دلهایتان را ببندید؛

 

اولین توصیه امام بعد از ابلاغ سلام؛ جان کلام امام است، به این معنا که:

اگر منفذ عبور و راه نفوذی برای شیطان در دل مومن باز شود کم کم شیطان، وجود او را چراگاه وسوسه های خود کرده و بذر تردید و تاریکی را در آن می پاشد و بعد در اثر غفلت مومن، حجاب قلب او می شود. و در قلبی که غیر خدا ساکن شود از ذکر خدا خالی می گردد.

 

پس باید راه های نفوذ شیطان را شناخت، بی نظمی و بی برنامگی در زندگی، همنشینی با بد دلان و بد اندیشان، سخنان لغو و باطل، چشم و گوش و جوارح بی کنترل، دوری از صالحان و اولیای الهی و نمونه هایی دیگر از این منفذها که در صورت بی توجهی انسان مومن عواقب زیانبار و بعضا، غیر قابل جبرانی را به دنبال دارد.