آيت الله سيد حسن خميني با خادمین افتخاری حرم مطهر امام راحل(س) دیدار کرد

آيت الله سيد حسن خميني با خادمین افتخاری حرم مطهر امام راحل(س) دیدار کرد

سید حسن خمینی تأکید بر عظمت روز عید فطر، یادآور شد: عید فطر روز بخشایش است؛ همانگونه که علی(ع) بشارت می دهد خداوند به پاس نمازها و روزه ها در این ماه، گناهان گذشته بندگان را بخشیده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس حضرت امام خمینی(س)، آیت الله سید حسن خمینی در دیدار خادمین افتخاری حرم امام راحل(س)و خانواده های آنها، با اشاره به خطبه منقول از امیرالمومنین(ع) توسط امام صادق(ع) در مورد شأن روز عید سعید فطر، اظهار داشت: علی(ع) می فرمایند «ای مردم! این روز، روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می‏ گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می‏ گردند و این شباهتی زیاد به روزقیامتتان دارد»؛ این شباهت از این جهت است که در روز قیامت نیز انسان هایی که خوب زندگی کرده اند کتاب اعمالشان را در دست راست خود می گیرند و به سایرین می گویند کتاب ما را بخوانید و آنهایی هم که عمر خود را به بطالت گذرانده اند کتاب را در دست چپ خویش می گیرند؛ آنها بسیار غمگین هستند و می گویند ای کاش نبودیم. در روز عید فطر نیز مانند همان روز ثواب یک ماه تقسیم می شود.

وی افزود: علی(ع) در ادامه این خطبه می فرمایند «پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نمازعید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز، به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را. و با بازگشت ‏به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت ‏برین.  ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه ‏دار داده می‏شود این است که فرشته ‏ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می‏ دهد و می‏گوید: هان! بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته ‏تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید».

سید حسن خمینی سپس با تأکید بر عظمت روز عید فطر، یادآور شد: عید فطر روز بخشایش است؛ همانگونه که علی(ع) بشارت می دهد خداوند به پاس نمازها و روزه ها در این ماه، گناهان گذشته بندگان را بخشیده است.

یادگار امام در پایان سخنان خود گفت: در آستانه عید فطر خداوند را به عظمت خود و مقرّبان درگاهش سوگند می دهیم ما را در زمره عباداللهی قرار دهد که قلم آمرزش بر جرائم و تقصیرات آنها کشیده است.
مطالب مرتبط: